تصفیه‌خانه مرکزی پتروشیمی بندرامام‌خمینی(ره) احداث می‌شود

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره) به نقل از تسنیم، محمد ژوبین اظهار داشت: شرکت سهامی پتروشیمی بندر امام به عنوان بزرگترین تولید کننده محصولات پتروشیمی ایران، هم راستا با رسالت خود مبتنی بر تولید انواع محصولات پتروشیمیایی، صیانت و حفاظت از محیط زیست را سر لوحه اهداف استراتژیک خود قرار داده و به همین منظور طرح‌های متعددی در زمینه‌های حفاظت از محیط زیست اجراء یا در دست اجراء دارد.

وی افزود: هدف از اجرای این پروژه، احداث تصفیه خانه مرکزی پتروشیمی بندر امام‌خمینی(ره) به منظور تصفیه تکمیلی حدود ۴۰ هزار متر مکعب فاضلاب‌های صنعتی و بهداشتی و آب‌های خروجی از انتهای برج های خنک کننده (Blow Down) در روز مطابق آخرین استانداردهای سازمان محیط زیست ایران است.

مدیرطرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی بندرامام خمینی(ره) بیان کرد: با اجرای پروژه مذکور علاوه بر تصفیه فاضلاب‌های صنعتی و بهداشتی، بازیافت آب از طریق سیستم RO ( روش اسمز معکوس ) که یکی از روش‌های تصفیه آب بوده نیز صورت گرفته است.

وی گفت: به دلیل بالا رفتن ظرفیت تولید واحدهای مجتمع و به دنبال آن بالا رفتن میزان پساب‌ خروجی از واحدها همچنین عدم گنجایش تصفیه این حجم از پساب‌ها در بلند مدت از سوی واحد های تصفیه موجود بوده و این شرکت تصمیم به ساخت تصفیه خانه مرکزی در مجتمع با بالاترین استانداردها گرفته است.

ژوبین عنوان کرد: هدف نهایی تصفیه تکمیلی فاضلاب واحدهای عملیاتی جهت دستیابی به استانداردها، تسهیلات محیط زیستی و بازیافت آب مصرفی جهت کاهش در مصرف آب خام مجتمع است. مجری پروژه احداث تصفیه خانه مرکزی پس از طی تشریفات اداری و برگزاری مناقصه از طریق اعلام در روزنامه‌های کثیرالانتشار سراسری و با تأیید امور پیمان‌های این مجتمع، شرکت مهندسی موجان در سال ۱۳۹۵ به عنوان مجری به این اداره اعلام شد.

بیشتر بخوانید:

بندرامام خمینی(ره)| ضریب امنیت اسکله‌های صنعت پتروشیمی افزایش یابد

تامین TDI خاورمیانه در انحصار پتروشیمی کارون

قهرمانی پتروشیمی بندر امام خمینی(ره) در نیم‌فصل نخست

وی ادامه داد: پس از انعقاد قرارداد عملاً مجری در دی ماه سال ۱۳۹۵ شروع به کار کرد. تأمین نقدینگی وپرداخت هزینه‌های انجام این پروژه نیز با تصویب هیئت مدیره محترم از محل درآمدهای شرکت سهامی پتروشیمی بندرامام خمینی(ره) تعیین شده است و در زمینه پرداخت صورتحساب‌های مالی نیز مطابق شرایط اعلام شده در موضوع قرارداد در هر یک از بخش‌های مهندسی، خرید، ساختمان و نصب با پیشرفت فیزیکی و با ارائه صورت وضعیت آن بخش می‌شود.

مدیر طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی بندرامام خمینی(ره) اظهار کرد: در صورت مراجعه به بندهای این قرارداد که در سال ۱۳۹۵ بین کارفرما و مجری منعقد شد  بر  اساس پیش بینی‌های صورت گرفته مدت اولیه اجرا و خاتمه این قرارداد از زمان آغاز به کار ۳۰ ماه شمسی و بصورت EPC (ساخت و نصب – تأمین مواد –مهندسی و طراحی) با هزینه ریالی بالغ بر ۴۸۹ میلیارد ریال و هزینه ارزی ۲۷ میلیون دلار ‌است.

وی افزود: احتمال می‌رود به دلیل مشکلات پیش بینی نشده و خارج از کنترل مدت زمان اتمام این پروژه کمی طولانی تر از مدت پیش بینی شده ادامه یابد و هزینه‌های اجرایی نیز به تبع آن افزایش یابد با این وجود تمامی تلاش من و همکارانم این است که با بهره گیری از تجارب گذشته، پروژه مذکور با کمترین انحراف زمانی و هزینه ممکن خاتمه یابد تا ان‌شاءالله از مزایای بهره‌برداری از این پروژه هرچه سریعتر تمامی ذینفعان بهره‌مند شوند.

ژوبین بیان کرد: با رجوع به محل انجام پروژه در مجتمع و بررسی جدول زمانی انجام کارها، مشاهده می‌شود که تاکنون از نظر فیزیکی این طرح در کل فعالیت‌های EPC در مجموع ۴۰ درصد پیشرفت داشته است که احتمال انحراف از عملکرد به دلیل مشکلات پیش بینی نشده وخارج از کنترل در خلال فرآیند اجرایی وجود دارد.

مدیر طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی بندر امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: مجری پروژه مورد اشاره شرکت مهندسی موجان بوده که به عنوان یکی از شرکت‌های مطرح در صنعت آب و فاضلاب کشور بشمار می‌رود که پیش از این تجربه احداث واحدهای مشابه در شرکت پتروشیمی فجر و صنایع دیگر کشور را داشته و  در پتروشیمی بندرامام خمینی(ره) نیز به عنوان پیمانکار اصلی EPC (ساخت و نصب – تأمین مواد –مهندسی و طراحی) انتخاب شده است.

 وی در پایان گفت: در باره میزان استفاده از توان و دانش فنی کارشناسان داخلی با افتخار می‌توان اعلام کرد که در بخش‌های خدمات مهندسی و ساخت تجهیزات از حداکثر توان سازندگان داخلی استفاده شده و بخش ساخت سازه‌ها و سامانه‌های فرایندی این طرح نیز توسط شرکت موجان و کارشناسان این شرکت در حال ساخت و اجرا بوده‌ است.

انتهای پیام/ و

https://biknews.ir/7036کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/7036/تصفیه‌خانه-مرکزی-پتروشیمی-بندرامام/کپی شد!