نارضایتی نمایندگان کارگری از دستمزد ۹۹ کارگران / از قانون ‌عدول شد / به دیوان عدالت اداری شکایت می‌کنیم

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره)، دویست و نود و یکمین جلسه شورای عالی کار در حالی با حضور نمایندگان دولت، تشکل‌های کارگری و کارفرمایی با موضوع تعیین حقوق و دستمزد سال ۱۳۹۹ برگزار شد که به‌دلیل عدم توافق نمایندگان کارگران و کارفرمایان، حداقل دستمزد با رأی‌گیری به نتیجه رسید که پس از آن هم از سویی نارضایتی کارگران را به دنبال داشت و از سویی دیگر خود کارفرمایان نیز اعلام کرده که این تصمیمات و میزان دستمزدها، مُسَکن مقطعی است.

احسان سهرابی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به جزئیات دستمزد ۹۹ کارگران اظهار داشت: در این تصمیم‌گیری، نمایندگان کارگری مصوبه را امضاء نکردند و فقط دولت و نمایندگان کارفرما با اکثریت تصویب کردند و ما رضایت نداشته و نداریم و شریک اجتماعی متاسفانه بازهم در این مسئله دیده نشد.

عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفت: تنها خواسته ما این بود که توجه بیشتری به خواسته‌های کارگران صورت بگیرد و بدانند که کارگران حق دارند از حقوق شهروندی و قانونی خود دفاع کنند اما توجهی به شاخص تورم و سبد معیشتی نشد و نمایندگان کارگران از شان کارگری خود دفاع کردند و این مصوبه را امضا نکردند.

سهرابی بیان کرد: در این مصوبه بنظر ما از قانون نیز عبور و عدول شد و خواسته ما این است که رئیس قوه قضائیه به این مسئله ورود کند و ما قطعا طرح شکایت به دیوان عدالت اداری خواهیم داشت و باید به شاخص‌های تورم توجه می‌شد؛ شریک اجتماعی تبدیل به یک جوک شده است و توجهی به آن نمی‌شود.

وی افزود: نمی‌شود فقط از کارگران انتظار داشت که خط‌شکن باشند اما توجهی به معیشت آنها نکرد.

سهرابی خاطرنشان کرد: اکثریت یعنی دولت و کارفرما این موضوع را تصویب کردند و این هم خود ضعف قانون است زیرا جائی که قرار است برای کارگر تصمیم گرفته شود حداقل باید امضاء دو نماینده کارگر نیز وجود داشته باشد.

عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور اظهار داشت: برای حق مسکن نیز پیشنهاد ۲۰۰ هزار تومان شده و باید مصوبه هیئت وزیران را داشته باشد و در صلاحیت شورای عالی کار نیست؛ صحبت ۲۰۰ هزار تومان شده و مشروط به این است که هیئت وزیران آن را تصویب کند؛ البته که حق مسکن ۱۰۰ و ۲۰۰ هزار تومانی نیز خنده‌دار است.

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره)؛ در دستمزد ۹۹ حداقل مزد کارگران ۲۱ درصد و سایر سطوح مزدی ۱۵ درصد به اضافه ماهیانه ۹۱ هزار تومان افزایش داشته و بن ماهیانه: ۴۰۰ هزار تومان، مبلغ مزد روزانه: ۶۱۱۸۰۹ ریال، حقوق ماهیانه: ۱۸۳۵۴۲۷۰ ریال، پایه سنوات: ۱۷۵ هزار تومان و حق مسکن: ۱۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

انتهای پیام/و

https://biknews.ir/11353کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/11353/نارضایتی-نمایندگان-کارگری-از-دستمزد-۹/کپی شد!