آمادگی دو فروند بالگرد آبپاش برای اطفای آتش هورالعظیم

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره) به نقل از تسنیم، دو هفته گذشته تالاب هورالعظیم که یکی از بزرگترین تالاب‌های کشور به شمار می‌رود در دو بخش کشور ایران و عراق دچار آتش سوزی شد به طوری که به گفته عادل مولا معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست خوزستان حدود ۶۰۰ هکتار از این تالاب به صورت پراکنده در بخش ایران در آتش سوخت.

با وجود خاموش شدن آتش سوزی هور در بخش ایران اما همچنان به علت تداوم آتش در بخش عراقی هور تنفس برای مردم شهرهای نزدیک به هور از جمله هویزه، بستان، سوسنگرد و رفیع به علت انتشار گازهای ناشی از سوختن سخت است.

مدتی است که شهروندان اهواز نیز شب‌ها با بوی نامطبوعی ناشی از سوختن مواجه می‌شوند و به حدی این بوی نامطبوع و مشمئز کننده است که تردد در شب را برای اغلب شهروندان به ویژه افرادی که دچار بیماری تنگی نفس هستند را با مشکل مواجه کرده است.

پرویز محمدی یکی از شهروندان ساکن اهواز در این باره گفت: هر شب بوی بدی ناشی از گازهای رها شده فاضلاب در هوا منتشر و شدت انتشار آن به حدی است که  حتی در منازل احساس می‌شود و دودهای سفید رنگی تا حوالی ساعت ۸ صبح روی رودخانه کارون قابل مشاهده است و بعد از آن از بوی بد کاسته و دود سفید نیز از بین می‌رود.

وی با طرح پرسشی افزود: می‌گویند این بو و دود به دلیل آتش گرفتن نیزارهای هورالعظیم است پس اگر این بوی حاصل آتش زدن نیزارهای نیشکر و یا آتش سوزی هورالعظیم در کشور عراق است پس چرا بوی نامطبوع آن از حوالی ساعت ۱۲ شب تا ۸ صبح احساس می‌شود و در مابقی ساعت روز هوای اهواز عادی است؟!

خنک شدن هوا در شب و تغییر جهت باد سبب انتقال بوی نامطبوع آتش سوزی به شهرهای خوزستان می‌شود

احمدرضا لاهیجان‌زاده درباره انتشار بوی نامطبوع منتشر شده در هوا به ویژه در شب‌ها اظهار داشت: دودها و بوی نامطبوع منتشر شده در اهواز  و بیشتر شهرهای مرزی استان از جمله امیدیه، سوسنگرد و دشت آزادگان ناشی از سوختن هورالعظیم در بخش عراق است.

وی افزود: به علت گرمای شدید دود و بوی نامطبوع گستردگی ندارند اما با خنک شدن هوا و تغییر جهت باد دود و بوی نامطبوع در فضای شهرهای خوزستان از جمله اهواز منتشر می‌شود.

مدیرکل محیط زیست خوزستان با بیان اینکه این اتفاق به مدت دو الی سه شب است که رخ داده همچنین درباره آخرین وضعیت کمک‌های امدادی کشور ایران برای خاموش کردن آتش هور در عراق تصریح‌کرد: دو فروند بالگردهای آبپاش برای خاموش کردن آتش سوزی هورالعظیم در بخش کشور عراق وارد استان خوزستان شدند و قرار است بعد از هماهنگی با دولت عراق در برنامه خاموش سازی آتش هور در بخش کشور عراق مشارکت داشته باشیم.

وی افزود: محل آتش سوزی‌ها مشخص و برنامه کاری این دو فروند بالگرد آبپاش در حال تدوین است و مقرر شد که بعد از دریافت مجوزهای لازم از دولت عراق از فردا به عملیات مهار آتش هورالعظیم در بخش عراق بپردازند.

انتهای پیام/*

https://biknews.ir/5297کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/5297/آمادگی-دو-فروند-بالگرد-آبپاش-برای-اطفا/کپی شد!