واردات ۹۰ درصد غلات ایران از بندر امام خمینی (ره)

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با اشاره به ظرفیت بالای بندر امام خمینی(ره) در تخلیه و بارگیری کالاهای کانتینری، گفت: ۳۳ درصد کل مبادلات بازرگانی کشور از مسیر بنادر خوزستان انجام می‌شود.

به گزارش خبر بندرامام خمینی (ره) ، عادل دِریس با اشاره به طرح جامع بنادر بازرگانی کشور ( HPC) و اختصاصی کردن پایانه های بندری، اظهار کرد: روند سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه ترانزیت، صادرات و واردات کالاها در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) رو به افزایش است و احداث پایانه های بزرگ و متمرکز غلات و فرآورده‌های نفتی توسط بخش خصوصی آغاز شده است.

وی ادامه داد: سالانه حدود ۹۰ درصد غلات که استراتژیک‌ترین کالای کشور به شمار می رود از طریق بندر امام خمینی(ره) وارد کشور می‌شود و طی سه سال اخیر نزدیک به ۴ میلیون تن انواع فرآورده نفتی از طریق این بندر ترانزیت و موجب شده سهم منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) از ترانزیت بنادر کشور از ۰.۵ درصد در سال ۸۵ به بیش از ۵۰ درصد برسد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با اشاره به حجم عملیات صورت گرفته در بنادر استان خوزستان به ویژه منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره)، عنوان کرد: توجه کردن به بخش تجهیزات و بالا بردن سطح کیفی ارائه خدمات سرلوحه کار مدیران این بنادر بوده به نحوی که با تخصصی کردن پایانه های تخلیه و بارگیری انواع کالا، آنها را به انواع تجهیزات پیشرفته تخلیه و بارگیری کالا مجهز کرده و روند افزایش بهره وری و راندمان کار، نشان از این امر دارد.

دِریس با بیان اینکه بنادر استان خوزستان سالانه بیش از ۳۳ درصد کل مبادلات بازرگانی کشور را به خود اختصاص می دهند، گفت: در واقع این میزان با بهره‌گیری از ۵۰ درصد ظرفیت بالقوه این بنادر انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه بنادر استان خوزستان به ویژه منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) ظرفیت های بسیار بالایی در زمینه تخلیه و بارگیری کالاهای کانتینری دارد، گفت: در صورت پرداختن به این موضوع در سطح کلان، می توان از این پتانسیل ها به نحو مطلوب بهره برد.

انتهای پیام/

https://biknews.ir/13674کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/13674/واردات-۹۰-درصد-غلات-ایران-از-بندر-امام-خ/کپی شد!