دستور رئیسی برای پرداخت مطالبات معوّقه معلمان و خسارات خشکسالی کشاورزان/ مدارس اول مهر بازگشایی می‌شوند

رئیس‌جمهور به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دستور داد پرداخت مطالبات معوقه از جمله حق‌الزحمه معلمان را در دستورکار قرار دهد.

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره) ، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید و با تأکید بر ضرورت رسیدگی و حل مشکلات فرهنگیان، به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دستور داد پرداخت مطالبات معوقه از جمله حق‌الزحمه معلمان را در دستورکار قرار دهد.

وی در ادامه بر ضرورت بازگشایی مدارس تأکید کرد و گفت: فعلاً به‌خاطر شرایط کرونایی، مدارس به‌صورت مجازی و در برخی مناطق به‌صورت ترکیبی از مجازی و حضوری، فعالیت خود را آغاز می‌کنند تا به‌مرور با بهتر شدن شرایط، شاهد آموزش حضوری در مدارس کشور باشیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش و مدیران مدارس باید برنامه‌ریزی دقیق و مشخصی براساس شرایط شهرها و استان‌های کشور از نظر بیماری و شمار دانش‌آموزان در کلاس‌ها برای حضوری و یا غیرحضوری بودن کلاس‌ها داشته باشند و آن را با دقت اجرا کنند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه تمهیدات درباره بازگشایی مدارس با توجه به واکسیناسیون معلمان و دانش‌آموزان اتخاذ شده است، اظهار داشت: جای نگرانی نیست؛ واکسیناسیون انجام شده است و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مدارس و مراکز آموزشی می‌توان سال تحصیلی جدید را آغاز کرد.

وی با بیان اینکه “تردیدی نداریم فعالیت آموزشی در مدارس و دانشگاه‌ها باید در زمان خودش آغاز شود”، تأکید کرد: آموزش اعم از مجازی، حضوری یا ترکیبی باید مدیریت‌شده باشد. اگر در جایی امکان آغاز آموزش از اول مهر به‌شکل حضوری نیست، این نباید تا آخر سال تحصیلی ادامه یابد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: آموزش مجازی باید در نهایت به‌مدت ۱۵ روز تا یک ماه باشد و بعد از یک ماه به آموزش حضوری و یا ترکیبی از آموزش حضوری و مجازی تبدیل شود و حتماً باید آموزش حضوری را کنار آموزش مجازی داشته باشیم.

رئیسی همچنین بر ضرورت انتخاب یک سخنگو برای آموزش و پرورش برای اظهارنظر و اطلاع‌رسانی دقیق و واحد تأکید کرد.

وی همچنین در ادامه درباره موضوع رتبه‌بندی معلمان که در مجلس شورای اسلامی در حال رسیدگی است، با تأکید بر ضرورت انجام یک کار دقیق و کارشناسی در این زمینه با همراهی مجلس و دولت، گفت: متأسفانه در طرح رتبه‌بندی معلمان، آنچه در وهله اول به اذهان تداعی می‌شود، بحث مالی و پرداخت‌ها است؛ در حالی که مباحث مالی فقط یک بخش از طرح رتبه‌بندی است و این طرح اساساً برای ارتقای جایگاه معلمی و هویت، منزلت و جایگاه معلم و البته معیشت معلم است.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به مشکلات ناشی از خشکسالی در کشور، بر تأمین اعتبارات لازم از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای پرداخت خسارات خشکسالی به کشاورزان و باغداران تأکید کرد.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر لزوم تکریم و توجه جدی به ارباب رجوع، اظهار داشت: وزرا و رؤسای دستگاه‌های اجرایی حتماً کسانی را برای بررسی اینکه در زیرمجموعه خودشان با ارباب رجوع چگونه رفتار می‌شود و چگونه مشکل آنها حل می‌شود، تعیین کنند.

وی ادامه داد: وزرا و رؤسای دستگاه‌ها شخصاً این موضوع را پیگیری کنند تا از حال ارباب رجوع مطلع شوند. بازرسانی را بگذارید که ببینند با کسانی که به دستگاه‌های دولتی مراجعه می‌کنند، چگونه برخورد می‌شود.

رئیس‌جمهور در ادامه با تأکید بر لزوم شایسته‌گزینی در انتصاب‌ها خاطرنشان کرد: خیلی مهم است که مردم ببینند آیا آن شاخص‌هایی که در دولت تعیین شده است در انتصاب‌ها لحاظ می‌شود یا خیر. مردم و جوانان، در فضای حقیقی و مجازی نظاره‌گر هستند تا ببینند کسانی که انتخاب می‌شوند با این شاخص‌ها همخوانی دارند یا نه، آنجایی که همخوانی دارد مورد استقبال قرار می‌گیرد و آنجاهایی که احیاناً مورد سؤال هست، طبیعتاً ابهام ایجاد می‌شود.

رئیسی تصریح کرد: تأکید دارم حتماً از بازنشستگان استفاده نشود، چون خلاف قانون است، نصّ صریح قانون است که نباید از بازنشسته استفاده شود، در مواقعی هم که یک ضرورت جدی اقتضا می‌کند، باید مورد اضطراری را به‌صورت اضطراری حل کنیم، و نه اینکه دائمی شود.

وی تأکید کرد: مسئولان دولتی باید به قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های دولتی پایبند باشند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: نکته بعدی این است که باید سطح سِنی مدیران را پایین بیاوریم. هرچه از جوان‌ترها استفاده شود و به آنها میدان داده شود، مناسب‌تر است. دوستان گاهی به همسن‌وسال‌‌ها و رفقای خود و کسانی که مدتی با آنها کار کرده‌اند، بیشتر اعتماد دارند؛ اما باید نگاه را به سطحی آورد که افراد ولو ممکن است همکلاس، همراه و همکار ما نبوده باشند، اما در یک سطح قابل‌ قبولی هستند و جوان هم هستند؛ پس می‌شود به آنها اعتماد و با آنها همکاری کرد، این نگاه، نگاهِ مقام معظم رهبری هم هست. دوستان هم توجه کنند که ان‌شاءالله عملاً جریان مدیریت را در کشور جوان کنیم، ضمن اینکه ممکن است کسانی باشند که اینها بتوانند آینده کشور را در بخش‌های مختلف با تجربیاتی که دارند، اداره کنند.

رئیسی در ادامه سخنان خود با اشاره به فرارسیدن ایام گرامیداشت دفاع مقدس گفت: هفته دفاع مقدس یادآور رشادت، شجاعت، شهامت، ایستادگی، توکل و ایمان و همه مظاهر عالی است. دفاع مقدس یک تابلوی نورانی است که رزمندگان و مجاهدان ما ترسیم کرده‌اند و برای همیشه پیشِ‌روی همه ماست. همواره باید به این تابلو توجه کنیم و بدانیم که آنچه پیروزی ما را رقم زد، حرکت جهادی رزمندگان بود و امروز هم اگر بخواهیم از مشکلات عبور کنیم، لازمه آن حرکت جهادی است.

وی تأکید کرد: هرچه از زمان آغاز فعالیت دولت می‌گذرد بیشتر به این مسئله ایمان پیدا می‌کنم که مشکلات کشور در درون قابل حل است و بیشتر به توانایی‌ها و داشته‌های کشور باور پیدا می‌کنم. هرچه زمان می‌گذرد بیشتر به این سخن بلند رهبری ایمان پیدا می‌کنم که فرمودند “ما مشکلی نداریم که به‌دست توانای مردان و زنان این کشور قابل حل نباشد.”، لذا از همکارانم می‌خواهم تلاش خود را مضاعف کنند.

انتهای پیام/

https://biknews.ir/13306کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/13306/دستور-رئیسی-برای-پرداخت-مطالبات-معوّق/کپی شد!