انحصار آمریکایی‌ها در صنعت پتروشیمی شکست/ سیستم کنترل کارخانه «PET یک » پتروشیمی شهید تندگویان به روز شد

در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها»، برای نخستین بار در صنعت پتروشیمی، به همت متخصصان ایرانی، سیستم کنترل کارخانه «پت یک» پتروشیمی شهیدتندگویان که پیش‌تر انحصار تکنولوژی آن در اختیار شرکت «امرسون» آمریکا بود، به روزرسانی شد.

به گزارش خبر بندرامام خمینی (ره)، روابط عمومی و امور بین‌الملل پتروشیمی شهید تندگویان اعلام کرد: برای نخستین بار، عملیات به روزرسانی سیستم کنترل کارخانه PET یک مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان در کمترین زمان ممکن و بدون توقف واحدهای تولید با موفقیت اجرایی شد.

این سیستم که متعلق به شرکت آمریکایی «امرسون» بود با توجه به عدم همکاری شرکت سازنده، عدم حمایت شرکتهای تولید کننده محصولات کنترل و اندازه گیری و همچنین قدیمی بودن آن در پایین ترین سطح کارآیی قرار داشت و اشکالات اساسی را برای مجموعه به ویژه در کمیت و کیفیت تولید ایجاد می کرد که به همت متخصصان و کارشناسان داخلی به روز رسانی شد.

در گام اول اجرای این پروژه، با توجه به برنامه ریزی و تحقیقات انجام شده، مقررشد که مطابق روال در پروژه های مشابه، برنامه نویسی سیستم جهت ارتقاء آن به صورت آفلاین در طی یک سال انجام وسپس با خارج کردن واحدها از مدار تولید، عملیات پیاده سازی و به روز رسانی سیستم کنترل انجام شود.

پس از اتمام کار برنامه نویس با توجه به تعهدات پتروشیمی شهید تندگویان و نقش حیاتی و مهم تولیدات آن در صنایع مختلف کشور، عملا توقف کلیه واحدها برای اجرای این برنامه ممکن نبود ، بنابراین به منظور حل این مشکل با انجام فعالیت‌های کارشناسانه و همچنین تغییرات مبتکرانه، امکان توقف واحدهای تولیدی به صورت مجزا مورد بررسی و تایید قرار گرفت تا به این صورت ضمن انجام برنامه، خللی نیز در تعهدات شرکت به منظور حمایت ازتولید ملی وارد نشود. به همین منظور POLY C با توجه به لزوم انجام کارهای تعمیراتی در آن به عنوان اولین واحد در نظر گرفته شد و با متوقف نمودن آن ، در مدت ۷ روز سیستم کنترل آن به روز رسانی و مجددا در مدار تولید قرار گرفت.

در ادامه و با تجربه کسب شده از اجرای برنامه در POLY C مجتمع، ایده اجرای عملیات به روز رسانی سیستم کنترل بدون توقف تولید مطرح شد که استعلام از تمامی منابع به ویژه منابع خارجی و شرکتهای صاحب نام این اقدام را غیر ممکن اعلام شده بود.، اما با توجه به انجام جلسات مختلف کارشناسی و بررسی جزییات و همچنین اصرار وحمایت اعضای تیم اجرایی به ویژه بهره برداری مقرر شداین عملیات در POLY B مجتمع بدون توقف تولید به صورت آزمایشی انجام شود که این مهم با متخصصان پتروشیمی شهید تندگویان در شرایط بد آب و هوایی در مدت ۳ ساعت و بدون ضایعات تولیدی اجرا شد.

اجرای موفقیت آمیز این برنامه در POLY B سبب شد تا در سایر واحدهای کارخانه PET یک مجتمع هم عملیات به روزرسانی سیستم کنترل بدون توقف تولید اجرایی شود. به روزرسانی سیستم کنترل تولید در پتروشیمی شهید تندگویان علاوه بر رفع توقفات ناخواسته ومشکلات دیگر سیستم قدیمی، مزایای متعددی ازجمله افزایش قدرت کنترل و پایش فرآیند، افزایش کمی و کیفی تولیدات، سهولت تهیه قطعات و وسایل به دلیل داخلی بودن آنها را برای مجتمع به ارمغان آورده است .

متخصصان پتروشیمی شهیدتندگویان پیش از این نیز موفق به بومی سازی قطعات و تجهیزات دیگر این زنجیره پلی اتیلن ترفتالات به منظور حفظ و تداوم کمی و کیفی تولید، حمایت از شرکتهای تولید داخل و خودکفایی کشور وقطع وابستگی به خارج کشور شده اند که از جمله آنها می‌توان طراحی، ساخت و تعمیرات تجهیزات کمپرسور تأمین ‏هوای اکسیداسیون، ساخت کیبورد صنعتی دستگاه نساجی، طراحی، ساخت و نصب فیلتر دوار تحت خلا اشاره کرد.

انتهای پیام/

https://biknews.ir/13233کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/13233/انحصار-آمریکایی‌ها-در-صنعت-پتروشیمی-ش/کپی شد!