مجمع نمایندگان استان با طرح تشکیل خوزستان جنوبی مخالفت کردند

مجمع نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای با طرح تفکیک و تشکیل خوزستان جنوبی با مرکزیت آبادان مخالفت کردند.

به گزارش خبر بندر امام خمینی (ره)، در این بیانیه که روز دوشنبه نسخه‌ای از آن در اختیار ایرنا قرار داده شده، آمده است:” از آنجا که هر طرحی در دستیابی به هدف نهایی خود به مطالعه و عقبه کار کارشناسی و نخبگانی نیازمند است طرح تفکیک استان خوزستان هیچ ارتباط منطقی با تاریخ، تمدن، فرهنگ، امنیت و توسعه پایدار آن ندارد.

این بیانیه می‌افزاید:”خوزستان که با تاریخی بیش از پنج هزار ساله و تمدنی کهن اصل بنیادین همزیستی مسالمت‌آمیز اقوام با خرده‌ فرهنگ‌ها و آیین‌های متنوع در سایه فرهنگ ایرانی اسلامی را در جلگه و پهنای جغرافیایی خود به ارث گذاشته وهمواره در ادوار تاریخ الگوی از زیست متمدنانه انسانی و الهی را به جهانیان و تاریخ بشر عرضه نموده را هرگز نمی‌توان با طرح‌های هیجانی و غیرواقع‌ بینانه و ناسازگار با زیست‌بوم آن به توسعه در تراز آن رسانید.

در فراز دیگری از این بیانیه آمده است:”مجمع نمایندگان استان خوزستان بر اساس عقلانیت جمعی معطوف به‌ تمامی ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی تاریخی و جغرافیایی توسعه، این طرح را نه‌تنها در مسیر توسعه استان نمی‌بیند بلکه آن را در شرایط حساس کنونی در تعارض با حل چالش‌ های استان و مشکلات مردم شریف، نجیب، فرهیخته و وفادار استان می‌داند.”

مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی با مخالفت صریح با این طرح، از همه مردم و نخبگان استان درخواست کردند با همدلی و همگرایی و توجه به راهبرد بهره‌گیری خردمندانه از همه ظرفیت‌های انسانی و منابع طبیعی و خدادادی حل مشکلات و چالش‌های مبتلا به استان و روند توسعه در شان خوزستان قهرمان را سرلوحه همه طرح‌ها و اقدامات خود قرار دهند.

چندی پیش طرح تشکیل خوزستان جنوبی متشکل از شهرستان‌های آبادان، خرمشهر، ماهشهر، شادگان، بهبهان، هندیجان، امیدیه و رامهرمز با مرکزیت آبادان با ۲۶ امضا در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد که تنها سه نماینده آن خوزستانی، و ۲۳ نماینده از دیگر استان‌ها هستند.

پیش از این هر سه نماینده مردم اهواز، حمیدیه، باوی و کارون مخالفت صریح خود را با طرح تشکیل خوزستان جنوبی اعلام کرده و گفتند:این طرح یک ایده اولیه است که کار کارشناسی مفصلی در مورد آن صورت نگرفته و تبعات سیاسی اجتماعی، زیست محیطی، جمعیتی در آن پیوست نشده و به دلیل افزایش هزینه‌های عمومی ، با اصل ۷۵ قانون اساسی مغایرت دارد.

طرح تشکیل خوزستان جنوبی در روزهای اخیر و در فضای مجازی با مخالفت نخبگان ، اندیشمندان ، کنشگران اجتماعی و سیاسی رو به رو شده است.

انتهای پیام/گ

https://biknews.ir/13218کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/13218/مجمع-نمایندگان-استان-با-طرح-تشکیل-خوزس/کپی شد!