اربعین ۹۸| ثبت‌نام بیش از ۶ هزار متقاضی سفر طی یک روز در سامانه سماح

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره) به نقل از تسنیم، طبق رایزنی‌های صورت گرفته میان ستاد مرکزی اربعین حسینی و کشور میزبان، زائران اربعین سال ۹۸ می‌توانند تا تاریخ هفتم مهر، بدون نیاز به اخذ روادید و به شرط ثبت نام در سامانه سماح همراه با گذرنامه معتبر وارد عراق شوند.

همچنین بر اساس توافق صورت گرفته بین مسئولان ایران و عراق، زائران می‌توانند با داشتن گذرنامه معتبر و پرداخت مبلغ ۲۵ هزار تومان به عنوان حق بیمه به عتبات عالیات سفر کنند. این در حالی است که طبق رایزنی‌های صورت گرفته علاوه بر مرزهای مهران در ایلام ، چذابه و شلمچه در خوزستان، مرز خسروی در کرمانشاه نیز برای عزیمت به عراق اضافه شده است.

درگاه اینترنتی سامانه سماح به آدرس https://samah.haj.ir به روی متقاضیان باز شده است و مسئولان مربوطه تأکید دارند که ثبت‌نام تنها از این طریق انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید:

جزئیات جدید از تفاهم‌نامه‌ ‌بین ایران و عراق / حذف روادید سفر اربعین و بازگشایی مرز خسروی

اصلاح جاده چذابه تا پیش از اربعین انجام شود

اولین گردهمایی خادمان زائران اربعین در بندر امام خمینی(ره) برگزار شد

حجت الاسلام صحبت الله رحمانی مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت نیز با بیان اینکه سازمان حج و زیارت به عنوان یکی از کمیته‌های ستاد مرکزی اربعین حسینی وظیفه ثبت نام متقاضیان این سفر معنوی را عهده دار است‌، افزود‌: ثبت نام متقاضیان فقط از طریق سامانه سماح انجام می‌گیرد.

وی گفت: متقاضیان می‌توانند از طریق دفاتر خدمات زیارتی سازمان حج و زیارت در سراسر کشور یا حتی با اینترنت خانگی به این سامانه وصل شوند و عملیات نام نویسی را به سهولت انجام دهند.

حجت الاسلام و المسلمین رحمانی با بیان اینکه ثبت نام‌زائران اربعین بدون مشکل در حال انجام است‌، افزود‌: متقاضیان باید بعد از نام نویسی در سامانه سماح رسید اینترنتی و کارت زائری را دریافت کرده و آن را در طول سفر همراه داشته باشند در غیر اینصورت از خروج متقاضیان جلوگیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه اعزام زائران اربعین بدون روادید است اما باید گذرنامه هایشان را همراه داشته باشند، گفت: مهر ورود و خروج در گذرنامه ثبت می‌شود.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت همچنین هزینه نام نویسی در سامانه سماح را رایگان دانست و گفت: فقط زائران باید در زمان ثبت نام، هزینه‌های بیمه و خدمات درمانی(هلال احمر) را پرداخت کنند که این هزینه‌ها به همراه حق الزحمه دفتر خدمات زیارتی حدود ۲۵ هزار تومان خواهد بود که البته در صورت عدم مراجعه به دفاتر خدمات زیارتی این هزینه سه هزار تومان تقلیل می‌یابد و متقاضیان باید ۲۲ هزار تومان پرداخت کنند.

وی در بحث حرکت و خروجز زائران اربعین از کشور هم گفت: با توجه به توافق به عمل آمده بین جمهوری اسلامی ایران و عراق زائران می‌توانند از ۱۹ شهریور ماه (دهم محرم الحرام) تا هفتم آبان ( ۳۰ صفر ۱۴۴۱) بدون نیاز به اخذ روادید به شرط ثبت نام در سامانه سماح همراه با گذرنامه معتبر جهت زیارت اربعین حسینی وارد عراق شوند.

وی با بیان اینکه نام نویسی در سامانه سماح تا روزهای منتهی به ایام اربعین ادامه دارد، گفت: با توجه به اتصال سامانه سماح به سامانه نیروی انتظامی صرفاً به زایرانی که در این سامانه ثبت نام کرده باشند اجازه خروج داده خواهد شد.

وی به متقاضیان سفر اربعین حسینی توصیه کرد که نام نویسی را به روزهای آخر موکول نکرده و هرچه زودتر نسبت به نام نویسی اقدام کنند.

انتهای پیام/ ع

https://biknews.ir/9331کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/9331/اربعین-۹۸-ثبت‌نام-بیش-از-۶-هزار-متقاضی/کپی شد!