اساسی‌ترین وظیفه آموزش و پرورش، تربیت عمومی است

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره) به نقل از تسنیم، شانزدهمین جشنواره قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان قطب سه استان خوزستان از ۱۵ اسفندماه ۹۷ به مدت چهار روز به میزبانی اداره آموزش و پرورش بندر امام خمینی(ره) در مدارس مجتمع مسکونی امام خمینی(ره) کوی بندر در حال برگزاری است. دانش‌آموزان  پسر و دختر دوره متوسطه اول و دوم در رشته‌های مختلف قرائت و حفظ قرآن، احکام عملی نماز، تفسیر قرآن و نهج‌البلاغه، اذان شرکت کردند. مسابقات قرآنی برای ۷۵۰ نفر دانش‌آموز پسر از ۱۵ الی ۱۶ اسفندماه و برای ۶۵۰ نفر دانش‌آموز دختر از ۱۷ الی ۱۸ اسفندماه، زمان‌بندی شده است.

مهدی رفیعی‌دهکردی امروز در افتتاحیه جشنواره قرآن، عترت و نماز ویژه دانش‌آموزان دختر، اظهار داشت: تربیت عمومی، اساسی‌ترین وظیفه آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد فرهنگی تربیتی است و تربیت عمومی در شش بخش به عهده آموزش و پرورش گذاشته شده که مهم‌ترین و زیربنایی‌ترین بخش آن تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی دانش‌آموزان است.

وی افزود: برای بخش‌های مختلف تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی که به عنوان مبنای تربیت جامعه اسلامی است برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته شدکه یک بخش از این برنامه‌ها برگزاری جشنواره قرآن، عترت و نماز است.

بیشتر بخوانید:

شانزدهمین جشنواره دانش‌آموزی قرآن، عترت و نماز خوزستان در بندرامام‌خمینی(ره) آغاز شد

نسرین دردش از بندر امام خمینی(ره) مقاوم اول کشور در مسابقات قرآن، عترت و نماز را کسب کرد

جشنواره استانی قرآن، نماز و عترت در بندر امام خمینی(ره) برگزار می‌شود

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان درباره هدف از برگزاری جشنواره قرآن، عترت و نماز بیان کرد: ترویج فرهنگ قرآن، عترت و نماز از اهداف اساسی برگزاری این نوع جشنواره‌ها بوده و از اهداف دیگر آن شناسایی دانش‌آموزان دارای استعداد و توانایی است.

وی افزود: المپیادهای قرآنی مناطق در سال یکبار و از آبان به ترتیب در سطح مدرسه، منطقه، استانی و کشوری انجام می‌شود.

رفیعی‌دهکردی ضمن قدرانی از زحمات مجموعه اداره آموزش و پرورش بندر امام خمینی(ره)، درباره نحوه برگزاری جشنواره قرآن، عترت و نماز در خوزستان عنوان کرد: برگزاری جشنواره قرآن، عترت و نماز در چهار قطب خوزستان برنامه‌ریزی شده است که قطب اول و دوم جشنواره به ترتیب در الوان گرمسیری و گتوند برگزار شده و قطب سوم جشنواره در بندر امام خمینی(ره) در حال برگزاری است.

وی افزود: قطب چهار جشنواره قرآن، عترت و نماز با حضور ۷۵۰ نفر برگزیده پسر و دختر سه قطب خوزستان، اواخر فروردین ماه سال آینده در رامهرمز برگزار می شود که حدود ۷۵ نفر چهره‌های برگزیده استانی برای شرکت در مسابقات کشوری انتخاب می‌شوند.

آموزش و پرورش به دنبال آموزش اخلاق‌مداری به دانش‌آموزان است

رفیعی‌دهکردی  با بیان اینکه این نوع جشنواره‌ها نقش مهمی در تربیتی کردن فضای  مدارس و جامعه دارند، بیان کرد: در گذشته چهره‌های قرآنی در برخی مناطق استان نداشتیم ولی اکنون در هر منطقه چند چهره قرآنی داریم. سال گذشته دانش‌آموزان خوزستانی توانستند مقام دوم مسابقات کشوری قرآن، عترت و نماز را کسب کنند.

وی افزود: جامعه به اخلاق‌مداری نیاز دارد و آموزش و پرورش در بخش تربیت عمومی به دنبال این است که اخلاق‌مداری را به دانش‌آموزان بیاموزد.

رفیعی‌دهکردی در ادامه تصریح کرد: جامعه به انسان نمازخوان، قانون‌پذیر، راستگو، شجاع، اهل کار گروهی و تیمی، علاقمند به کشور و اعتقاد و مهربان به هم نوع که در معنای قرآنی است، نیاز دارد و به دنبال این هستیم دانش‌آموزان را از کلام قرآنی به مرحله کلام و رفتار قرآنی ارتقا بدهیم که اثر خوبی را در جامعه داشته باشیم.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان در پاسخ به سوالی درباره برنامه آموزش و پروش برای ترویج قرآن، عترت و نماز در مدارس، اظهار داشت: جشنواره بخشی از کارهای آموزش و پرورش استو بخش دیگری از کارها از طریق توزیع منابع مذهبی و اعتقادی، آثار فرهنگی و هنری در بخش‌های ترویج توسعه فرهنگ نماز، مسابقات فرهنگی هنری با نگاه معنوی به جامعه و محتوای کتاب‌های درسی، در آموزش و پرورش سیاست‌گذاری شده است.

وی افزود: سیاست‌گذاری را بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در اداره کل و اداره‌های مناطق خوزستان انجام شده و پیگیری می‌شود و برنامه‌ریزی را باید مدیران مدارس انجام بدهند.

رفیعی‌دهکردی در ادامه تصریح کرد: بر اساس آئین‌نامه اجرایی مدارس، وظیفه تدوین و برنامه‌ریزی بر عهده مدیر مدرسه است و مدیر باید با کمک همکاران برنامه را در چهارچوب سیاست‌ها تدوین کند و به تصویب شورای مدرسه برساند.

وی افزود: بخش عمده برنامه مدارس در بحث اعتقادی است و مناسبت‌ها، آموزش‌های شناختی، رفتاری و شیوه برگزاری خاص دارند و فضا مدارس، فضای اسلامی است.

تربیت مدنظر آموزش و پرورش تمامی آن مسائلی است که جامعه به آن نیاز دارد

مهدی رفیعی‌دهکردی درباره حوزه فعالیت معاونت پرورشی و فرهنگی بیان کرد: حوزه معاونت پرورشی و فرهنگی به حوزه مذهبی محدود نیست و شش بخش سیاسی اجتماعی، اقتصادی حرفه‌ای، علمی و فن‌آوری، تحقیق، پژوهش و تفکر، زیستی و بدنی، هنری و زیبایی شناختی، که توسط معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش با شدت و ضعف پیش برده می‌شود و امیدواریم بتوانیم موفق بشویم.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان با بیان اینکه تربیت عمومی وظیفه نهایی آموزش و پرورش است، عنوان کرد: تربیت عمومی فقط شامل نماز خواندن، روزه گرفتن، برگزاری  و اجرایی کردن مراسم‌های ملی و مذهبی نیست و تربیت مدنظر آموزش و پرورش تمامی آن مسائلی است که جامعه به آن نیاز دارد.

وی افزود: ما از شهروند انتظار داریم که راستگو و درستکار باشد، به حقوق مردم و قانون بگذارد، اهل نظم، برنامه و کار تیمی باشد، خوب ببیند، بشنود و بشناسد، خلاق، اهل تفکر و انتقاد خوب باشد و انتقاد آن چیزی که رسانه‌ها به دنبال آن هستند، یاد بگیرد و در چهارچوب احترام و قانون انتقاد و مطالبه‌گری کند.

 رفیعی‌دهکردی در ادامه تصریح کرد: همه چیز را دولت‌ها نمی‌توانند اجرا کنند، بخشی از آن مطالبه‌گری شهروندان است، این باید در آموزش و پرورش اتفاق بیافتد. زمانی اتفاق خواهد افتاد که خانواده و همکاران فرهنگی کمک بخش پرورشی باشند و مدیران مدارس، معلم‌ها و مسئولان جامعه همه در کنار هم قرار بگیرند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان با بیان اینکه جامعه توسعه یافته بدون تربیت آدم‌های توسعه یافته، یک خیال واهی بیش نیست اظهار داشت: زمانی از آزادی و عدالت برخوردار شده و تحقق پیدا می‌کند و توسعه زمانی به معنای واقعی ایجاد می‌شود که ما شهروندان آگاهی اجتماعی داشته باشیم. لذا به این خوشبین نباشیم که همیشه از بالا به پایین توسعه و رشد بیاید این اتفاق هرگز نمی‌افتد.

وی با دعوت از مسئولان برای کمک به آموزش و پرورش افزود: مسئولان به نظریه جامعه‌شناسان، اقتصادانان و سیاسیون  مراجعه کنند و ببینند رمز کشورهای پیشرفته چه بوده است؟ خیلی کشورها از لحاظ درآمد، بالا هستند ولی توسعه یافته نیستند به خاطر اینکه توسعه یافتگی را در آموزش مردم دنبال نکرده‌اند. سیاست های نظام مقدس جمهوری اسلامی بر آموزش مردم است و امیدوارم خدمتگزاران خوبی باشیم.

انتهای پیام/و

https://biknews.ir/7164کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/7164/اساسی‌ترین-وظیفه-آموزش-و-پرورش،-تربیت/کپی شد!