توسعه صنعت پتروشیمی در فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره) به نقل از نیپنا، بهزاد محمدی در جریان سفر عملیاتی خود به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ضمن بازدید از طرح های در دست اجرای این منطقه، در جلسه هم اندیشی مدیران عامل مجتمع ها و طرح های مستقر در این منطقه، گفت: صنعت پتروشیمی یکی از اولویت های اول اقتصاد کلان کشور است، بخشی از این صنعت، که قدمتی قابل توجه دارد به عنوان قطب نخست در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی متمرکز شده است.
وی افزود: در حال حاضر صنعت پتروشیمی ۵۴ مجتمع تولیدی و فعال دارد و در حدود ۶۶ طرح در دست اجرا است که از این تعداد طرح در حدود ۳۴ طرح ، با بیش از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی ، به عنوان پروژه های فعال محسوب می شوند.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص شاخص های صنعت پتروشیمی گفت: عملکرد تولید مجتمع های تولیدی، بیانگر میزان تولید ۵۳.۶ میلیون تن است که از این میزان در حدود ۳۰.۷ میلیون تن محصول قابل فروش و مابقی به عنوان خوراک بین مجتمعی عرضه می شود.

تولید بیش از ۱۰۰ میلیون تن محصول پتروشیمی در سال ۱۴۰۴

محمدی ادامه داد: در نگاه بلند که تا سال ۱۴۰۰ ترسیم شده است، با فعال سازی و بهره برداری کامل از طرح های پتروشیمی مجموع تولید فعلی صنعت به ۷۵ میلیون تن در سال خواهد رسید و این امرنشان دهنده شیب رو به رشد صنعت است و حتی اگر تا پایان سال ۱۴۰۴ طرح جدیدی هم تعریف نشود و با تکمیل طرح‌های موجود ، این رقم به بیش از ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید.
وی با بیان اینکه ، در سال جاری در حدود ۵۰ درصد از کل محصولات به تولید متانول و اوره و آمونیاک اختصاص یافته است، گفت: پیش بینی می شود این سهم تا ده سال آینده با وضعیت پروژه های در دست توسعه فعلی به ۷۰ درصد افزایش یابد، بنابراین جای دارد که به صورت جدی در زمینه تنوع در زنجیره تولید محصولات اقدام نمائیم.
وی تاکید کرد: تبدیل شاخه متانول به انواع الفین ها، با هدف ایجاد تنوع در محصولات، یکی از برنامه های توسعه صنعت پتروشیمی است، که شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در این بحث به صورت جدی ، فعال تر از گذشته اقدام خواهد کرد.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در خصوص نقش صنعت پتروشیمی و سهم آن در ارز آوری ، خاطرنشان کرد: از نظر درآمدزایی، عملکرد صنعت پتروشیمی در سال ۹۶ نشان می دهد ۱۲ میلیارد دلار از محل صادرات محصولا ت ارز وارد کشور شده است و این در حالی است که سهم داد و ستد این صنعت در بازار بورس در حدود ۵ میلیارد دلار بوده است، در مجموع می توان گفت سهم درآمد زایی صنعت پتروشیمی در سال گذشته ۱۷.۱ میلیارد دلار بوده است، که امید است در این مسیر به اهداف پیش بینی شده در بخش تولید و فروش محصولات پتروشیمی در سال جاری نیز دست یابیم.
رئیس هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه در مورد سهم مجتمع های تولید در مجموع کل تولید صنعت پتروشیمی گفت: منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از تولید کل صنعت پتروشیمی سهم ۳۸ درصدی را دارد، و باید تلاش کرد راندمان تولید در این منطقه را از ۷۸ درصد فعلی به درصد متناسب تری افزایش داد.
وی تاکید کرد: منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به دلیل نوع خوراکی که از صنایع بالادست و مناطق نفت خیز دریافت می کند، از نظر تنوع تولید بسیار فعال و غنی است و این امر نشان دهنده کاهش ریسک پذیری و افزایش انعطاف پذیری است.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص برنامه توسعه فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، گفت: با تاکید و توصیه وزیر محترم نفت در خصوص توسعه صنعت پتروشیمی، به دنبال توسعه این صنعت در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با دو هدف ریل گذاری مسیر توسعه و نیز حمایت و پشتیبانی از آن هستیم. اما این منطقه به دلیل نزدیکی به دریا، از نظر استحصال زمین با مشکلاتی همراه است و تلاش داریم که منطقه ای را به عنوان فاز دوم توسعه در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تعریف کنیم و تعداد قابل توجهی صنایع میان دستی و پایین دستی را در این منطقه با هدف افزایش تولید و تکمیل زنجیره ارزش محصولات ایجاد نماییم.
به گفته بهزاد محمدی، در حال حاضر میزان سرمایه گذاری مورد نیاز و همچنین تعداد واحدهای پتروشیمی،به صورت دقیق مشخص نشده است و این برنامه در حال جمع بندی و ارائه طرح های نهایی در آینده نزدیک است.

لزوم بازنگری قوانین و دستور العمل های HSE

رئیس هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص دیگر موانع و مشکلات پیش روی مسیر توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در فاز دوم، اظهار کرد: در توسعه فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، مسائل زیست محیطی و همچنین استحصال زمین با مشکلاتی همراه است، از سوی دیگر موضوع تامین خوراک و راههای دسترسی به آن از الزامات مهم این برنامه است، که به نظر می رسد در بخش تامین خوراک باید به صنایع میان دستی متوسل شویم.
وی تاکید کرد: در مسیر برنامه توسعه جدید پتروشیمی، توجه به مسائل زیست محیطی و HSE به ویژه ایمنی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، و در این بخش نیازمند بازیابی و احیای مجدد برنامه ها هستیم.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در خصوص فعالیت ها و عملکرد سازمان منطقه ویژه اقتصادی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تاکید کرد: شرح فعالیت ها و اقدامات انجام شده در سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی نشان دهنده سیستماتیک و منظم بودن این سازمان است که امیدوارم این سازمان در مسیر رو به رشد و توسعه فعالیت های خود حمایت و پشتیبانی لازم را از طرح ها و مجتمع های تولیدی منطقه تقویت نماید.
معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خاتمه تاکید کرد: با توجه به ماهیت و وظایف جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ، صنعت پتروشیمی مطمئن باشد که این شرکت در ابعاد پشتیانی و حمایت های فنی و قانونی دوشادوش صنعت در مسیر توسعه همگام است.
بهزاد محمدی افزود: تمام تلاش من تا زمانی که در این سمت هستم، پشتیبانی و حمایت از سرمایه‌گذاران و صنعتگرانی است که چرخ توسعه صنعت پتروشیمی را به حرکت درمی‌آورند.
گفتنی است، بهزاد محمدی در جریان سفر به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ضمن جلسه با مسئولین سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، از طرح ها و مجتمع های پتروشیمی پتروکیمیای ابن سینا، پژوهش و فناوری پتروشیمی، طرح سلمان فارسی، کارون، شهید تندگویان، بوعلی سینا، پایانه ها و مخازن، اسکله مایعات، پتروشیمی بندر امام خمینی(ره)، مخازن و پروژه بید بلند ۲ و نیز از موقعیت محل توسعه هاب دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بازدید کرد.

https://biknews.ir/6584کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/6584/توسعه-صنعت-پتروشیمی-در-فاز-دوم-منطقه-وی/کپی شد!
17