کشتی فله‌بر حامل سویا بنادر آمریکا را به‌مقصد بندر امام خمینی(ره) ترک کرد

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره) به نقل از تسنیم به نقل از بلومبرگ، برای دومین هفته متوالی، یک کشتی فله‌بر حامل سویا، بنادر آمریکا را به‌مقصد ایران ترک کرده است.

بر اساس اطلاعات وزارت کشاورزی آمریکا کشتی فله‌بر سی لیدی روز اول نوامبر از یک پایانه بندری در لانگ ویوی واشنگتن عازم بندر امام خمینی(ره) ایران شده است.

این در حالی است که دولت آمریکا روز دوشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه بخش‌های انرژی، کشتیرانی و بانکی ایران به‌اجرا گذاشت. این تحریم‌ها بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ لغو شده بودند. تحریم‌های جدید در ظاهر شامل محصولات کشاورزی نمی‌شود، اما به‌دلیل محدودیت‌های ایجادشده برای تراکنش‌های مالی معاملات مرتبط با ایران، این تحریم‌ها عملاً فروش مواد غذایی به ایران را نیز با اختلال مواجه می‌کند.

این محموله ۵۶ هزار و ۹۵۱ تنی سویا سیزدهمین محموله‌ای است که از ماه جولای از آمریکا عازم ایران می‌شود. آمریکا از زمان آغاز جنگ تجاری با چین در ماه جولای، ۸۷۳ هزار و ۴۲۰ تن سویا به ایران صادر کرده است. آمریکا به‌منظور پر کردن جای خالی چین، بزرگترین مصرف کننده سویای جهان، به‌دنبال افزایش فروش خود به کشورهایی نظیر آرژانتین، مصر و ایران است.

آمارهای وزارت کشاورزی آمریکا نشان می‌دهد که میزان صادرات سویای این کشور به ایران از ۲۶ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به ۲۱۱ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. این بیشترین میزان صادرات سویا از آمریکا به ایران دست‌کم از سال ۲۰۰۰ تا کنون است.

https://biknews.ir/6214کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/6214/کشتی-فله‌بر-حامل-سویا-بنادر-آمریکا-را/کپی شد!