استخدام معلمان حق‌التدریس پس از شرکت در دوره آموزشی

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره)به نقل از تسنیم، علی الهیار ترکمن درباره جذب معلمان حق‌التدریس اظهار‌ کرد: آین‌نامه مربوطه برای اجرای قانون هفته گذشته در کمیسیون اجتماعی دولت نهایی شد و در دستور کار صحن علنی  دولت است و پس از  تصویب نهایی و ابلاغ به آموزش وپرورش کار آن شروع می‌شود.

وی افزود: آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی با نظارت دو نفر از نمایندگان مجلس  توسط وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی تدوین شود و کار گسترده‌ای را شروع کردیم و با جلسات متعدد موارد به صراحت براساس شروط قانون مشخص شد و هم‌اکنون در آئین‌نامه با تعاریف صریح و روشن آماده اجرای کار هستیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: قانون دو دسته از نیروهای حق‌التدریس و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی را هدف‌گذاری کرده است و براساس شروطی باید تبدیل وضعیت برای نیروهای حق التدریس و مربیان پیش دبستانی انجام شود که عبارت است از شرکت در دوره یک ساله دانشگاه فرهنگیان و کسب نمره قبولی در پایان دوره که پس از آن براساس نیاز آموزش و پرورش به جنسیت، رشته، مقطع تحصیلی و ظرفیت استخدامی که سازمان اداری و استخدامی تعیین می‌کند به صورت پیمانی در آموزش و پرورش جذب می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

زمان آغاز استخدام معلمان حق‌التدریس اعلام شد

کمبود ۱۰ هزار معلم در خوزستان/پیگیری برای اعطای مجوز استخدام ویژه

۵ هزار معلم و ۴۳۰ نیروی خدماتی در آموزش و پرورش خوزستان جذب می‌شوند

الهیار ترکمن گفت: در صحبت‌های اولیه با سازمان اداری و استخدامی حدود ۱۳ هزار نفر ظرفیت استخدامی را به ما اعلام کردند اما منتظریم آئین‌نامه نهایی و به آموزش‌وپرورش ابلاغ شود که براساس آن کار را با سازمان اداری و استخدامی نهایی کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی علاوه بر آزمون داخلی آموزش و پرورش باید دوره آموزشی یک ساله را سپری و در آزمون و دوره یکساله نمره قبولی را کسب کنند، وزارت آموزش‌و پرورش موظف به رعایت شروط اصلی قانون است و هر فردی نتواند شروط را به دست بیاورد وارد فرآیند استخدام نمی‌شود.

وی افزود: شروط دیگری نیز وجود دارد که به نیاز آموزش‌و پرورش و مناطق بستگی دارد که آن را در نمون‌برگ امتیاز‌بندی ذکر کرده‌ایم و به استان‌ها ابلاغ خواهد شد.

۱۱۲ هزار نفر مشمول قانون استخدام معلمان حق‌‌التدریس

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره جمعیت هدف قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: کل جامعه هدفی که مشمول قانون شهریور ۹۷ مجلس شورای اسلامی می‌شوند ۱۱۲ هزار نفر است که مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای حق‌‌التدریس از سال ۷۹ تا و ۹۱ و  آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی از سال ۷۹ تا ۹۲ خواهند بود.

الهیار ترکمن با اشاره به اینکه قانون به صراحت مشخص کرده است که بر اساس نیاز آموزش و پرورش در منطقه، مقطع آموزشی و جنسیت این کار انجام شود، عنوان‌کرد: بیشترین نیاز آموزش و پرورش و کمبود نیرو در مناطق محروم است و آماده به کار‌گیری‌ آنها برای مناطق محروم و حاشیه شهرها هستیم.

وی ادامه داد: دولت مکلف به اجرای این قانون است و جذب این افراد الزاماً به بازنشستگی‌ها و خروج نیز از آموزش و پرورش گره نخورده است.

منابع مالی تامین نشده است

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره  اعتبار مالی لازم برای استخدام معلمان حق‌التدریس گفت:‌ در زمان تنظیم بودجه در قانون بودجه مبلغ ۴۵۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شد اما به خاطر محدودیت‌های مالی سقف ابلاغی بودجه عدد دیگری شد و تا الان این ردیف مالی به آموزش و پرورش ابلاغ نشده است و بابت اجرای این قانون ردیف مالی مشخصی نداریم اما چون قانون است اگر اعتبار هم پیش‌بینی نشود مجبوریم از سر جمع اعتبارات خود اقدام کنیم.

اعتبار پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته ابلاغ شد

الهیار ترکمن در ادامه با اشاره به اینکه جذب نیرو در آموزش و پرورش به دو شکل ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه و تعیین تکلیف نیروهای حق‌التدریس است، افزود: امسال ۱۲ هزار نفر از طریق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان جذب می‌شوند و دو هزار نفر نیز سهمیه استخدامی ویژه استان سیستان و بلوچستان با هدف توسعه عدالت آموزشی اختصای یافت.

وی درباره پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۹۷ گفت: ۴۵ هزار بازنشسته داریم که برای پرداخت پاداش پایان خدمت آنها ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز بود و سال گذشته کار برنامه‌ریزی برای پرداخت را شروع کردیم و با نظر مثبت سازمان برنامه و بودجه ۵۰ درصد اعتبار دیروز تأمین و به آموزش و پرورش ابلاغ شد و به زودی آن را از خزانه دریافت می‌کنیم و ۵۰ درصد باقی‌مانده را هم قول داده‌اند ماه بعد تأمین کنند.

انتهای پیام/ ع

https://biknews.ir/9373کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/9373/استخدام-معلمان-حق‌التدریس-پس-از-شرکت/کپی شد!
21