دریانوردی؛ صنعت پیشگام و راهگشای بازرگانی است

بیش از ۹۰ درصد بار تجارت جهانی بر دوش شبکه حمل و نقل دریایی قرار دارد و در این میان کشور عزیزمان که از جنوب، از طریق خلیج فارس و دریای عمان به آب‌های آزاد و از شمال به کشورهای حاشیه دریای خزر متصل است، از جمله کشورهای برخوردار جهان در حوزه ارزشمند و فعال دریانوردی  است. دریانوردی و توجه به اهمیت آن در توسعه بازرگانی کشور و نقش آن در ایجاد فرصت‌های اقتصادی برای کشور بیش از گذشته مورد توجه سیاست‌گذاران کلان  قرار گرفته است.

حمل و نقل از طریق دریا همچنان ارزان‌ترین روش در تجارت است و حمل و نقل دریایی را می‌توان به عنوان ابزار اصلی توسعه تجارت بین المللی برشمرد. لذا با توجه به رویکرد اخیر کشورمان به اقتصاد دریا محور طی دهه اخیر، می توان افق  شکوفایی را برای دریانوردی و صنایع وابسته به آن و همچنین مزایای حاصل از سرمایه‌گذاری در این صنعت راهبردی متصور شد.

تخلیه بیش از ۵ میلیون کالای اساسی در ۴ ماهه اخیر و تأمین کالاهای استراتژیک کشور در بنادر گویای اهمیت نقش صنعت حمل و نقل دریایی و بنادر به عنوان مبادی ورودی به آن است و می تواند بیش از پیش اهمیت جایگاه صنعت دریانوردی را برای همگان ملموس کند. از این رو دریانوردی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های کمتر توجه شده به آن به مثابه یک راهبرد اقتصادی عمده می تواند راهگشای برون رفت از چالش‌ها و محدودیت‌های اعمال شده به کشورمان مدنظر قرار بگیرد.

بنادر به مثابه  دروازه های ورود به گستره بازرگانی دریایی و صنعت حمل و نقل دریایی می‌توانند نقش تاثیرگذاری در بسط و توسعه این صنعت ایفا کنند. واردات، صادرات و سایر گونه های مبادلات کالا در بنادر که در پیوند مستقیم و مرتبط یا حوزه دریانوردی هستند، از جمله وجوه ایجاد ارزش افزوده در بنادر هستند و استقبال فزاینده صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نشان از آن دارد که دریانوردی و بنادر جایگاه خود را در رویکردهای اقتصادی و بازرگانی با هدف کسب و ایجاد ارزش افزوده پیدا کرده است.

افزایش تبادلات بین‌المللی از طریق دریا به دست توانمند دریانوردان صورت می‌پذیرد و ما به عنوان یکی از اعضای خانواده بزرگ جامعه بندری ضمن قدردانی از تلاش های بی‌وقفه این عزیزان، تلاش کرده ایم با بهبود در ارائه خدمات از جمله خدمات الکترونیکی از طریق پرتال جامع امور دریانوردان که در کلیه بنادر به ویژه در بندر امام خمینی(ره) که در دسترس عموم قرار گرفته، امور مربوط به بازیگران در توسعه اقتصاد کشور در صنعت دریانوردی را تسهیل کنیم.

در این میان برخی چالش‌ها و مشکلات مرتبط با حرفه  دشوار دریانوردی موجب شده، انگیزه و جذابیت لازم برای اشتغال نیروهای انسانی تازه نفس فراهم نشود. لذا حل مشکلات و چالش‌های شاغلان حرفه دریانوردی می‌تواند نقش مؤثری در توسعه روز افزون این صنعت و در نتیجه شکوفایی اقتصادی کشور داشته باشد.

عادل دریس

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان

انتهای پیام/م

https://biknews.ir/9100کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/9100/دریانوردی؛-صنعت-پیشگام-و-راهگشای-بازر/کپی شد!