نگاهی به تلفات جانی در جاده‌های خوزستان؛ روند فوتی مسافران کاهشی است

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره) به نقل از تسنیم، بررسی تلفات جاده‌ای در چهار ماهه نخست سال‌های ۹۳ تا ۹۷ و سال و بررسی مهم‌ترین عوامل وقوع تصادفات به عنوان دستور کار جلسه کمیسیون اجرایی آئین‌نامه مدیریت ایمنی حمل و نقل و سوانح رانندگی استان خوزستان مورد بررسی قرار گرفت.

۶.۱ درصد از راه‌های برون شهری، ۶.۷ از راه‌های شریانی و ترانزیتی و ۷ درصد از راه‌های روستایی کل کشور در استان قرار دارد و خوزستان به عنوان ششمین استان کشور در طول راه‌های برون شهری(بدون راه‌های روستایی) و هفتمین استان کشور در میزان طول راه‌های شریانی و ترانزیتی کشور است.

بنا به گفته غلامعباس بهرامی‌نیا مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان مجموع دوربین‌های ثبت تخلفات جاده‌ای در استان خوزستان علاوه بر دوربین‌هایی که تا مهرماه نصب می‌شود به ۷۳ مورد افزایش پیدا می‌کنند.

وی بیان کرد: نزدیک به ۶۴۰ هزار تردد روزانه در سطح استان خوزستان وجود دارد که نرخ جریان تردد (وسیله نقلیه در ساعت) ۲۷۵ است که خوزستان به عنوان هفدهمین استان در کشور قرار دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان عنوان کرد: سهم تردد وسایل نقلیه سهم نیز نزدیک به ۱۷ درصد و خوزستان در سطح کشور نیز رتبه ۱۰ را کسب کرده است.

بهرامی‌نیا میزان تردد انواع وسیله نقلیه در چهار ماه نخست سال جاری در تمامی محورها را نزدیک ۷۹ میلیون تردد برشمرد و افزود: ۱۶.۸درصد از کل تردد وسایل نقلیه در راه‌های استان مربوط به خودروهای سنگین و نیمه سنگین و ۸۳.۲ درصد مربوط به تردد سواری و وانت‌بارها است.

وی ادامه داد: میانگین تردد ساعتی انواع خودرو در کل ساعات شبانه‌روز در کل محورهای استان ۲۶۶۵۲ وسیله نقلیه بوده است.

بیشتر بخوانید:

افزایش تردد در محورهای خروجی خوزستان / افزایش تیم‌های گشت نامحسوس در جاده‌ها

پرترددترین جاده خوزستان بلای جان اهالی روستای ولی‌عصر بندر امام خمینی(ره) شده است

ماجرای عجیب یک جاده در بندر امام خمینی+ تصاویر

خوزستان در رتبه نخست حمل بارهای ترافیکی قرار دارد/ رشد ۷/۶ درصدی تلفات جاده‌ای خوزستان

محورهای پرتردد خوزستان در چهار ماهه نخست امسال

اما محورهای پرتردد استان خوزستان در چهار ماهه نخست سال جاری در محورهای مختلف و براساس متوسط تردد ساعتی و تعداد وسایل نقلیه مشاهده شده به تفکیک زیر است.

بنا به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان، بیشترین تخلف سرعت غیر مجاز در چهار ماهه نخست امسال در محور بندرامام خمینی(ره)-ماهشهر و بیشترین درصد نیز مربوط به اندیمشک – دهلران (سه‌راهی دهلران – دشت عباس) است.

وی در ارائه گزارش تخلفات عدم رعایت فاصله غیر مجاز در چهار ماهه اول امسال گفت: در محور هفتگل-باغملک ۳۳ درصد و گچساران – بهبهان (خیرآباد – بهبهان) نیز نزدیک به ۳۰ درصد است.

اما بررسی روند تلفات جاده‌ای استان خوزستان در سال‌های اخیر بیانگر آن است که به استثنای سال ۹۵ روند کاهشی بوده به شکلی که تلفات استان خوزستان از ۸۸۲ نفر در سال ۸۹ به ۵۸۰ نفر در سال ۹۷ کاهش پیدا کرده است.

همچنین با مقایسه میزان تلفات ناشی از تصادفات جاده‌ای در سه ماهه اول سال گذشته با امسال نشان می‌دهد که در سطح کشور نسبت به سه ماهه سال گذشته ۳.۴ افزایش تلفات داشته اما استان به همین میزان کاهش داشته است.

بنا به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان در بررسی نسبت تلفات جاده‌ای سه ماهه اول امسال به تعدادجمعیت‌، تردد و طول راه‌های استان، تقریبا به ازای هر ۳۴ هزارنفر، یک نفر، به ازای هر ۱۰۰۰ کیلومتر راه آسفالته ۱۰ نفر، به ازای هر یک میلیون تردد وسیله نقلیه ۱.۸ نفر در تصادفات جاده­ای فوت کرده و به ازای هر یک میلیون تردد وسیله نقلیه ۳۵ تصادف در جاده­ها رخ داده است.

اما بررسی آمار و ارقام نشان می‌دهد که در چهار ماهه اول سال جاری تعداد ۲۷۸۶ تصادف در راه‌های استان رخ داده که از این تعداد ۵.۵ درصد فوتی، ۱۳ درصد جرحی و مابقی خسارتی بوده است

همچنین محورهای پرتصادف استان در چهار ماهه اول سال جاری نیز محورهای اهواز – اندیمشک، اهواز – ایذه – دهدز، بهبهان – رامهرمز، ماهشهر – هندیجان، اهواز- ملاثانی، مسجدسلیمان – اندیکا و اندیمشک – شاوور بوده‌اند که در مجموع ۲۶  درصد از تصادفات راه‌های برون شهری و روستایی استان در این محورها قرار دارد.

بهرامی‌نیا از مهم‌ترین عوامل بروز تصادفات را تخطی از سرعت مطمئنه و انحراف و تجاوز به چپ با ۲۵ درصد تصادفات، عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه با ۲۱ درصد و عدم توجه به جلو، عدم رعایت فاصله طولی و عرضی، عدم هوشیاری راننده، عدم رعایت حق تقدم را در جایگاه‌های بعدی برشمرد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان عنوان کرد: واژگونی بیشترین نوع تصادف در چهار ماهه اول ۹۷ و ۹۸ است که می‌تواند به دلیل سرعت زیاد، مهارت کم و عدم کنترل وسیله نقلیه و نیز خستگی و خواب آلودگی باشد.

انتهای پیام/و

https://biknews.ir/8799کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/8799/نگاهی-به-تلفات-جانی-در-جاده‌های-خوزست/کپی شد!