۱۲ هزار عضو مردمی در دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خوزستان ساماندهی شدند

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره) به نقل از تسنیم، ابوالحسن معماری پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت ۲۶ تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان اظهار داشت: در این دوره از انتخابات هیچ تغییری در حوزه‌های انتخاباتی و تعداد نمایندگان صورت نگرفته و تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی کشور همان ۲۹۰ نفر است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان خوزستان تصریح کرد: هیچ گونه افزایش تعداد نماینده در خوزستان نداریم و تعداد نمایندگان و حوزه‌های انتخاباتی مانند سابق است.

وی بیان کرد: یکی از تغییرات صورت گرفته در انتخابات دوم اسفندماه کاهش نصاب ورود به مجلس است. این نصاب از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافته است، این مساله سبب می‌شود بسیاری از حوزه‌ها در همان مرحله نخست تعیین تکلیف شوند.

معماری گفت: در دفتر نظارت به عنوان بازوی نظارتی شورای نگهبان در استان‌ها در حال آماده کردن مقدمات لازم برای برگزاری انتخابات سالم هستیم.

وی ادامه داد: در صورت معرفی شدن هیئت نظارت مرکزی بر انتخابات از سوی شورای نگهبان هیئت‌های نظارتی استانی و شهرستانی و بخش‌ها نیز انتخاب و معرفی می‌شوند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان خوزستان گفت: شبکه نظارت خوزستان بیش از ۱۲ هزار نفر عضو مردمی دارد که در حال برگزاری همایش های فنی و تخصصی و بصیرتی برای توانمندسازی اعضا هستیم.

وی تاکید کرد: رعایت اصل بی طرفی کامل و جلب نظر و اعتماد مردم و صیانت و پاسداری از تک تک آرا مردم وظیفه اصلی شورای نگهبان است. این نهاد در همه مراحل انتخاباتی این اصل را مدنظر قرار می‌دهد.

معماری گفت: ۲۷ حوزه انتخاباتی در شهرستان‌های استان داریم که از این تعداد ۱۴ حوزه اصلی و ۱۳ حوزه فرعی است. ۴۰ بخش مستقل نیز علاوه براین حوزه های شهرستانی در استان وجود دارد.

وی ادامه داد: در مجلس دهم برای استان ۲ هزار و ۹۹۶ صندوق اخذ رای تعبیه شده بود که احتمالا برای این دوره تعداد صندوق در حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کند.

ظرفیت نهادهای انقلابی برای افزایش سطح نظارت بر انتخابات استفاده می‌شود

رئیس دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان خوزستان با اعلام استقبال شورای نگهبان از الکترونیکی شدن انتخابات، گفت: الکترونیکی شدن انتخابات امر مناسبی است و استقبال می‌کنیم اما این امر ولی باید طوری باشد که به صحت و سلامت انتخابات خدشه وارد نکند.

وی با اشاره به ایرادهای الکترونیکی شدن انتخابات گفت: این طرح در دو بخش نرم‌افزاری و سخت افزاری ایرادهای جدی دارد. شورای نگهبان تاکید دارد که در این شیوه از امنیت انتخابات و مصون ماندن رای مردم مطمئن شود همچنین این سیستم توانایی بازشماری آرا را ندارد.

معماری همچنین اضافه کرد: در این طرح امکان انطباق رای با رای دهنده وجود ندارد. همچنین از لحاظ سخت افزاری هنوز سخت افزار مورد نیاز تامین نشده و در مراحل آزمایشی این طرح؛ زمان اخذ رای بسیاری طولانی و مردم دچار مشکل شدند. در بسیاری از مناطق صعب العبور با مشکل اینترنت روبه‌رو هستیم.

وی تصریح کرد: مطابق قانون؛ انتخابات باید تا ساعت ۲۴ روز جمعه دوم اسفند تمام شود و پس از این زمان اخذ رای خلاف و سامانه بسته می‌شود.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان خوزستان گفت: قانون انتخابات مربوط به ۳۰ سال پیش است و سال گذشته قانون اصلاح انتخابات از سوی دولت ارائه شد که این لایحه پس از ایرادهای که از سوی شورای نگهبان گرفته شد، در مجلس مسکوت مانده است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان خوزستان گفت: با توجه به اینکه لایحه اصلاح قانون انتخابات در مجلس تصویب نشده، پس انتخابات به روال گذشته انجام می شود و مسئله استانی شدن انتخابات منتفی است.

وی با اشاره به مشکلات قانون انتخابات فعلی گفت: کمی زمان بررسی صلاحیت نامزدها، تبلیغات پیش از موعد، نحوه تبلیغات و هزینه های تبلیغاتی از مواردی است که با نقص قانون روبرو هستیم.

معماری تاکید کرد: نحوه نظارت بر انتخابات مطابق اصل قانون اساسی به شکل استصوابی است و شامل همه مراحل انتخابات می‌شود.

وی با اشاره به بررسی صلاحیت‌های نامزدها بیان کرد: شورای نگهبان پس از بررسی هیئت اجرایی نظارت، مطابق موازین اسلامی، اخلاقی و قانون صلاحیت عمومی نامزدها را بررسی می‌کند. این نهاد آمادگی دارد به افرادی که معترض هستند به صورت حضوری توضیحات لازم را ارائه دهد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان خوزستان گفت: برخی ایراد می‌گیرند که چرا شورای نگهبان کارایی و شایستگی افراد را لحاظ نمی‌کند، مطابق قانون شورای نگهبان در این زمینه اختیار و ابزار لازم را ندارد.

معماری در پاسخ به تسنیم درباره صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس اظهار داشت: اعتبار تائیدیه شورای نگهبان چهار ساله است. صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس نیز مطابق سایر نامزدها مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر مشکلی مطابق قانون داشته باشند رد می‌شوند.

 

https://biknews.ir/8489کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/8489/۱۲-هزار-عضو-مردمی-در-دفتر-نظارت-و-بازرسی/کپی شد!