زمین‌ سکونتگاه‌های غیررسمی و فاقد سند بندرامام خمینی(ره) به صورت رایگان واگذار می‌شود

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره زمین‌های سکونتگاه‌های غیررسمی و فاقد سند بندرامام خمینی(ره) گفت: بنیاد مسکن هزینه زمین‌های دولتی را به اداره زمین و شهرسازی پرداخت کرده است و زمین‎‌هایی که در محل قابل واگذاری است به صورت رایگان واگذار می‌شود.

به گزارش خبر بندر امام خمینی (ره)، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با هدف بررسی آخرین وضعیت منازل خسارت دیده از آبگرفتگی باران پاییزی ۹۹  به بندر امام خمینی(ره) سفر کرد و در جلسه‌ای که با حضور مسئولان استان خوزستان و شهرستان بندرماهشهر و بندر امام خمینی(ره) برگزار شد. در این جلسه آخرین موانع و مشکلات برای حل مشکل بازسازی و نوسازی ۵ هزار واحد مسکونی خسارت دیده از آبگرفتگی بندر اما خمینی(ره)، بررسی شد.

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت منازل خسارت دیده ناشی از آبگرفتگی آذر ماه ۹۹ بندر امام خمینی(ره) اظهار داشت: هدف از سفر به بندر امام خمینی(ره) احیای بافت فرسوده و منازلی که در اثر آبگرفتگی سال گذشته بندر امام خمینی(ره)، دچار خسارت جدی شدند.

وی افزود: بلافاصله پس از رفع آبگرفتگی بندر امام خمینی(ره) بنیاد مسکن به هیئت دولت بازسازی ۱۰۰۰ واحد مسکونی که عمده آنان از مناطق حاشیه شهری و فاقد همه نوع امکانات اولیه زندگی بودند، پیشنهاد نخست داده شد.

تابش تاکید کرد: بعد از بررسی دقیق کارشناسان بنیاد مسکن متوجه شدیم عمق فاجعه در بندر امام خمینی(ره) بسیار زیاد است و افراد مشابهی هستند که هیچگونه امکاناتی ندارند و به محض بارندگی شدید، خانه‌های آنها ویران می‌شود.

وی در ادامه گفت: بعد از بررسی کارشناسان ۴ هزار واحد مسکونی دیگر شناسایی شد و با پیگیری‌ها و پیشنهاد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای بازسازی و نوسازی ۵ هزار واحد مسکونی جهت گرفتن تسهیلات بانکی با سود کم بهره، معیشتی و بلاعوض در هیئت دولت تصویب شد.

بیشتر بخوانید:

گروه‌های جهادی ۲۳۵ منزل را برای محرومان بندر امام خمینی (ره) بازسازی کردند + فیلم

سکونتگاه‌های غیررسمی بندر امام خمینی(ره) به شهرک‌های استاندارد تبدیل می‌شوند

مردم بندر امام خمینی(ره) ایستاده در زمان و منتظر شهرستان شدن + فیلم

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره تسهیلات بانکی بیان کرد: برای نوسازی منازل تسهیلات بانکی ۱۰۰ میلیون تومانی با کارمزد ۵ درصد با دوره بازگشت ۱۵ ساله و ۸۰ میلیون تومان کمک‌های بلاعوض و معیشتی به هر واحد مسکونی اختصاص داده شد.

وی افزود: برای تسهیلات بانکی بازسازی منازل، کمک‌های معیشتی و بلاعوض، بازسازی فاضلاب، شبکه جمع آوری آب‌های سطحی و معابر منازل بندر امام خمینی(ره)، ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبارات در نظر گرفته شده است.

تابش تاکید کرد: با کمک مشاوران بنیاد مسکن طرح‌های بازسازی منازل، بازسازی فاضلاب، دفع آب‌های سطحی و معابر شهری بندر امام خمینی(ره) در کمیسیون ماده ۵ استان خوزستان بررسی و تصویب شد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره زمین‌های سکونتگاه‌های غیررسمی و فاقد سند بندرامام خمینی(ره) بیان داشت: بنیاد مسکن هزینه زمین‌های دولتی را به اداره زمین و شهرسازی پرداخت کرده است و زمین‎‌هایی که در محل قابل واگذاری است به صورت رایگان واگذار می‌شود.

وی افزود: بعد از تصویب طرح‌های بنیاد مسکن در کمیسیون ماده ۵ استان خوزستان و تایید مراجع قانونی شهری، سند مالکیت افراد داده خواهد شد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: طرح تفکیک زمین، طراحی نقشه مهندسی به صورت رایگان توسط بنیاد مسکن انجام شد وشهرداری بندر امام خمینی(ره) و استانداری خوزستان همکاری خوبی با بنیاد مسکن انجام دادند.

وی با ابراز امیدواری بیان کرد: امیدواریم بازسازی ۵ هزار واحد مسکونی که در ۸ منطقه شهری بندر امام خمینی(ره) در حال انجام است بازسازی نمونه‌ای در کشور شود.

تابش درباره طرح‌های ساماندهی مناطق حاشیه‌ای شهر در کشورعنوان کرد: بنیاد مسکن در مناطق حاشیه شهرهای زاهدان ۱۰ هزار، چابهار ۴ هزار و مشهد ۲۰۰۰ هزار واحد مسکونی را بازسازی و نوسازی می‌کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره شکایت مردمی از وثیقه بانکی و تعلل در اختصاص تسهیلات بانکی عنوان کرد: برای پرداخت تسهیلات بانکی، وثقیه با سفته زنجیره‌ای گرفته می‌شود که راحت‌ترین روش است و برای نخستین باراین طرح در کشور انجام می‌شود.

وی افزود: به تازگی مصوبه نحوه پرداخت تسهیلات بانکی کم بهره در بانک مرکزی تصویب شده است و در روزهای اخیر به بانک‌های عامل ابلاغ می‌شود.

به گزارش تسنیم، در تاریخی که بسیاری از مردم و رسانه ها روی تاریخ ۹/۹/۹۹ به عنوان تاریخی مورد توجه متمرکز بودند، اهالی برخی شهرهای خوزستان با آبگرفتگی سنگینی درگیر بودند. باران‌های پاییزی در آذر ماه ۹۹ در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری به علت نبود زیرساخت دفع آب‌های سطحی و لایروبی نشدن فاضلاب شهری سبب آبگرفتگی منازل و معابر بندر امام‌‌ خمینی(ره)‌ شد و خسارت‌های جبران ناپذیری به منازل، مراکز تجاری مردم وارد کرد.

پس از ۵ روز تلاش شبانه‌روزی نیروهای مردمی، جهادی، سپاه، بسیج و ارگان‌های دولتی، فروکش کرد. بخش بندر امام خمینی(ره) در شمال غربی خلیج فارس و در انتهای آبراه طبیعی خورموسی، بزرگترین بندر تجاری استان خوزستان است.  منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) با داشتن ۳۸ اسکله فعال به‌طول ۷ کیلومتر، بزرگ‌ترین بندر فعال ایران است. اداره‌کل بنادر و دریانوردی و اداره‌کل گمرک استان خوزستان، بزرگترین پایانه حمل کالای اساسی کشور، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در این شهر بندری واقع شده‌ است. بندر امام خمینی از طریق آزادراه اهواز ــ بندر امام خمینی(ره) به کریدور شمال جنوب و راه‌آهن سراسری آن را به پایتخت پیوند می‌دهند.

انتهای پیام/و

 

https://biknews.ir/12760کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/12760/زمین‌های-سکونتگاه‌های-غیررسمی-و-فاق/کپی شد!
186