معاونت مطبوعاتی: غلبه بر بحران کرونا نیازمند اجماع ملی است

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره) به نقل از روابط‌ عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این اطلاعیه آمده است:

ضمن قدردانی از فعالیت شبانه‌روزی اصحاب رسانه در یک هفته گذشته به‌ویژه در ابعادی چون «آموزش همگانی و واقعی‌سازی مسئله، ایجاد مفاهمه عمومی برای یک موضوع تخصصی، افزایش مشارکت جمعی و همبستگی ملی در جهت تقویت همکاری میان مردم و متولیان، همچنین تکریم و تقدیر از جامعه دلسوز پزشکی و پرستاری که در خط مقدم مبارزه با این مسئله حضور دارند» از تلاش مسئولانه تمام دست‌اندرکاران رسانه، خبرنگاران، فعالان شبکه‌های اجتماعی و کنشگران مدنی که در این روزها همراه با مردم، دغدغه همکاری با خدمتگزاران در کشور را دارند، صمیمانه تشکر می‌شود.

بی‌تردید انعکاس جلوه‌های حضور داوطلبانه مردم در امداد عمومی و نکوهش رفتارهای فرصت‌طلبانه همچنین  حضور میدانی خبرنگاران برای اطلاع‌رسانی دقیق و منطبق با واقعیت از شرایط جاری کشور برای ایجاد اجماع ملی ایرانیان در مقابله با این بیماری، در تاریخ و تقویم آگاهی‌بخشی عمومی ثبت خواهد شد.

لذا برای کمک به مهار  این بیماری از منظر اطلاع‌رسانی، توصیه می‌شود:

۱. توصیه‌های آموزشی و بهداشتی در زمینه پیشگیری، درمان‌های اولیه و مراجعات تخصصی همچنان به عنوان نیاز اولیه مردم در دستور کار رسانه‌ها قرار گیرد که همچون روزهای گذشته تأکید بر توجه، استناد و اعتماد به اطلاعات دقیق منتشره توسط وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی است.

۲. به عنوان ابتدایی‌ترین عنصر فعالیت حرفه‌ای «اصالت اطلاعات» منوط به اعلام هویت و منبع خبر و اطمینان بازنشردهنده از محتوی صحیح است؛ در این صورت مانع از هرگونه سوءاستفاده و سوءبرداشت و انتشار اخبار جعلی با هویت نامعلوم و بعضا محتوای ارسال شده از بیرون کشور خواهیم شد.

۳. فراموش نکنیم انتشار و یا بازنشر یک خبر که از صحت آن اطمینان نداریم، خسارت بیشتری از عدم انتشار آن دارد زیرا قطعا خسارت انتشار چنین اخباری در موضوعاتی که با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد، غیرقابل جبران  و بعضا فاجعه‌بار خواهد بود.

۴. نظرات فردی با توجه به تخصصی بودن موضوع «ویروس کرونا» که با امنیت روانی و جان هموطنان‌مان گره خورده، در کنار انتشار گمانه‌ها، احساسات و برداشت‌های فردی که بسیاری از سر دلسوزی است نباید جایگزین تصمیمات تخصصی و عمومی دستگاه‌های مسئول در مواجهه با این شرایط شود.

۵. «اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف»  ممانعت از هرگونه پنهان‌کاری به هر دلیل و نیتی، دستور صریح رئیس جمهور محترم به همه دستگاه‌ها است، و انتظار این است با مرجعیت دادن به اطلاعات دقیق و مبتنی بر واقعیت و مستند به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این مهم را ممکن کنیم.

۶. تصمیم در مورد وضعیت عادی شدن هر گوشه از جغرافیای ایران بر عهده متخصصان متولی در هر منطقه است و به صورت طبیعی متولیان از هرگونه پیشنهاد سازنده استقبال می‌کنند اما  انتظار نمی‌رود نظرات و دیدگاههای افراد مختلف غیرمتولی و غیرمتخصص و در بسیاری از موارد با هدف دلسوزی قابل تقدیر، جایگزین تصمیم متخصصان و متولیان دستگاه‌ها شود؛ همه وظیفه داریم مانع از  ایجاد شبهه و تردید نزد افکار عمومی در موضوعات ملی شویم.  بیشک نهادهای متولی هرگونه تصمیم مبتنی بر صیانت حداکثری از مردم در برابر این بحران را اتخاذ کرده و بر همین مبنا شرایط هفته آتی را بر اساس برآوردهای هر منطقه ارزیابی و اجرا  خواهند کرد.

۷.  غلبه بر بحران، اقتدار در تصمیم  به هنگام و عبور از بحران نیازمند اجماع ملی و حمایت همه جانبه از تصمیم متولیان متخصص و فداکار حاضر در میدان بحران است و این مهم، اهتمام ملی و حمایت رسانه‌ای را  برای تبیین و تشریح برای همکاری همبستگی و مشارکت ملی را می‌طلبد.

بیشتر بخوانید:

لیست بیمارستان‌های ارائه‌دهنده خدمت به بیماران مبتلا به ویروس کرونا منتشر شد + جدول اسامی

بازی با سلامت عمومی / لغو نمایشگاه مبلمان در بندر امام خمینی(ره) با تاخیر ۲ روزه

واسطه‌گری مهم ترین عامل افزایش قیمت ماسک در استان خوزستان است

انتهای پیام/و

https://biknews.ir/10717کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/10717/معاونت-مطبوعاتی-غلبه-بر-بحران-کرونا-نی/کپی شد!