جزئیات اجرای طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در خوزستان

به گزارش خبر بندر امام خمینی(ره)، علی حسن‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در خوزستان همزمان با سراسر کشور از اول آبان به مدت دو ماه، در یک هزار و ۹۶۸ پایگاه (۴۴ پایگاه دائمی و ۱۹۲۴ پایگاه غیردائمی) در سراسر استان اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال جاری ۳۹۷ هزار و ۴۳۰ کودک مشمول این طرح هستند، افزود: در این طرح، غربالگری بینایی کودکان سه تا شش سال در تمام مهدهای کودک، مراکز بهداشت و تیم‌های سیار توسط ۲ هزار و ۱۹۰ مربی، ۴۹ اپتومتریست، ۱۶ چشم‌پزشک و ۱۶ دستگاه بینایی سنجی در استان انجام می‌شود.

حسن‌زاده عنوان کرد: به منظور کاهش شیوع و بروز اختلال نابینایی و کم‌بینایی توسط دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی، برنامه کشوری غربالگری و تشخیص زودرس آمبلیوپی و سایر اختلالات بینایی کودکان سه تا شش ساله در پایگاه‌های دائمی سنجش بینایی در طول سال و در پایگاه‌های غیر دائمی طی ماه‌های آبان و آذر اجرا می‌شود.

بیشتر بخوانید:

طرح نماد و مصلحین استان خوزستان به صورت آزمایشی در بندرامام‌خمینی(ره) اجرا می‌شود

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خوزستان با اشاره به اینکه این برنامه در سه سطح مربی، اپتومتریست و چشم‌پزشک اجرا خواهد شد، بیان کرد: سنجش تنبلی چشم کودک ابتدا توسط غربالگر انجام می‌شود و در صورت شناسایی مشکل، کودک به اپتومتریست ارجاع داده می‌شود اما اگر کودکی نیاز به معاینه و درمان تخصصی‌تری داشته باشد، به چشم‌پزشک معرفی خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه برنامه پیشگیری از تنبلی چشم، فرصتی طلایی برای تضمین سلامت بینایی کودکان و راهی موثر برای کاهش کم‌بینایی است، افزود: آمبلیوپی خطری در کمین سلامت بینایی کودکان است.

حسن‌زاده با اشاره به اینکه اگر کودکان بی‌بضاعت با این مشکل مواجه شوند مورد حمایت سازمان بهزیستی قرار خواهند گرفت، عنوان کرد: برنامه غربالگری بینایی از سال ۷۷ تاکنون در کلیه استان‌های کشور برای کودکان سه تا شش سال اجرا می‌شود و طی آن نیروهای آموزش‌دیده با استفاده از این چارت، کودکان گروه هدف را غربال می‌کنند.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خوزستان گفت: بیماری‌های چشمی گاهی اکتسابی و گاهی مادرزادی هستند. همچنین اختلالاتی مانند دوربینی، نزدیک‌بینی، آستیگمات، آب مروارید مادرزادی، افتادگی پلک و لوچی از علل ابتلا به بیماری تنبلی چشم است.

وی با تاکید بر لزوم مراجعه به پایگاه‌های سنجش بینایی و حساسیت والدین نسبت به سلامت فرزندانشان، تصریح کرد: عموما کودکان نمی‌توانند به موقع علائم بیماری‌های چشمی را تشخیص دهند، بنابراین تشخیص به موقع و درمان بهنگام وظیفه همه ما است و باید در این زمینه مسئولیت‌پذیر باشیم.

حسن‌زاده خاطرنشان‌کرد: در سال گذشته صد درصد کودکان تحت پوشش طرح که ۳۱۵ هزار و ۱۵۹ نفر بودند، مورد معاینه قرار گرفتند که بر اساس این معاینات شیوع آمبلوپی نیز ۰.۲ (۲ دهم درصد) بوده است.

انتهای پیام/و

https://biknews.ir/10077کپی شد! https://khabarbandaremamkhomeyni.ir/10077/جزئیات-اجرای-طرح-ملی-پیشگیری-از-تنبلی-چ/کپی شد!